To je najnizi vegetacijski pojas ilirske provincije. Citavo je podrucje karakterizirano umjerenom kontonentalnom klimom sa vrlo povoljnim ljetnim temperaturama i obilnim ljetnim oborinama.
Za biljni pokrov ovog pojasa znacajna je u najvecoj mjeri klimazonalna sumska zajednica Querco-Carpinetum illyricum (suma hrasta kitnjaka i obicnog graba), koja pripada svezi Carpinion betuli illyrico-podolicum i redu Fagetalia. Zajednica Querco-Carpinetum illyricum najljepse je razvijena na humovitim nizinskim terenima laganih nagiba, na umjerenom podzoliranom, zonalnom tlu neutralne ili slabo kisele reakcije. Po svom floristickom sastavu, koji se odlikuje vrlo velikim brojem vrsta, ova zajednica u osnovi ima srednjeeuropski karakter. No ipak se medju njenim sastavnim elementima istice veliki broj starih, reliktnih, ilirsko-balkanskih vrsta.
Medjutim, na najvecem dijelu povrsina ovog vegetacijskog pojasa nekadasnje sumske sastojine zajednice Querco-Carpinetum illyricum su danas iskrcene, a njihova su stanista, zahvaljujuci povoljnim klimatskim, edafskimi reljefnim prilikama, pretvorene u raznovrsne poljoprivredne povrsine. To su najvecim dijelom oranice, a manjim dijelom livade i pasnjaci, koje uglavnom pripadaju redu Arrhenatheretalia i nesto manjim dijelom redu Brometalia erecti.
Unutar ovog pojasa, na vapnom siromasnim, dubljim i ispranim tlima i na silikatima razvija se acidofilna sumska zajednica Querco-Castanetum illyricum iz reda Qercetalia robori petraeae. Na stanistima takvih suma razvijaju se nakon njihova potiskivanja vristine koje pripadaju zajednici Genisto-Callunetum illyricum.
Veliko znacenje za ovaj pojas imaju specificne zajednice poplavnih i mocvarnih stanista. Vegetacija suma i sikara na takvim stanistima pripada najvecim dijelom redu Populetalia albae. Od poplavnih i mocvarnih zajednica najznacajnija je zajednica Genisto elatae-Quercetum roboris (vlazna suma hrasta luznjaka i zutilovke) uz slijedece zajednice: Carici brizoides-Alnetum glutinosae (sume crne johe sa sasem), Alnetum glutinosae-incanae (sume bijele i crne johe), Salici-Populetum (sume bijele vrbe i crne topole), Leucoio-Fraxinetum angustifoliae (sume poljskog jasena i proljetnog drijemovca). Nakon potiskivanja takvih suma i sikara razvija se na njihovim stanistima vegetacija poplavnih i mocvarnih livada i pasnjaka koja pripada vecim dijelom redovima Deschampsietalia i Molinietalia, a manjm dijelom redovima Phragmitetalia i Arrhenatheretalia.
U nekim krajevima Hrvatske razvijena je u okviru ovog nizeg vegetacijskog pojasa ilirske provincije na vapnenackim i dolomitnim toplim polozajima, koji svojom strminom i plitkim tlima ne pogoduju razvitku klimazonalne zajednice Querco-Carpinetum illyricum (suma hrasta kitnjaka i obicnog graba), posebna sumska zajednica Querco- Ostryetum carpinifoliae (sume i sikare hrasta medunca i crnog graba). Po svom floristickom sastavu ta zajednica ima mediteransko-montani karakter, pa se i prikljucuje svezi Ostryo-Carpinion orientalis.
Na bazicnim tlima ovog podrucja zastupljena je uglavnom zajednica Erico-Ostryetum (zajednica crnog graba i crnjuse).