Park prirode "Medvednica" proglasen je 29. 05. 1981. g.
Povrsina Parka je 22826 ha. Obuhvaca visi, zapadni dio Medvednice (Sljeme, 1033 m). Medvednica ili Zagrebacka gora je planinski masiv u sjevernom zaledu Zagreba. Sredisnje dijelove planine izgraduju eruptivne i metamorfne stijene, medu kojima su najzastupljeniji zeleni skriljci. U krsevitom predjelu na sjevernoj strani planine nalazimo sedimentne stijene, vapnence i dolomite. Tu je otkriven i jedan od najrazvijenijih spiljskih sustava Hrvatske - podzemni kanali spilje Veternice premasuju duzinu od 6 km. U predvorju Veternice pronadeni su vrijedni ostaci pretpovijesnog covjeka, kao i faune koja je tada tu zivjela ili bila ulovljena (120 lubanja Spiljskog medvjeda, lavlja celjust itd.). Znacajni su i kulturno-povijesni spomenik Medved-grad, te Sljemenska kapelica.
Najveci dio Medvednice obrastao je sumom. U nizim i toplijim dijelovima planine prevladavajuce vrsta drveca su hrast, grab i pitomi kesten. Najvece povrsine zauzimaju bukove sume; najprije pomijesane s prethodnim vrstama, zatim kao samostalni bukov pojas i konacno u kombinaciji s jelom. U vrsnoj zoni ima dosta javora i jasena, a na izoliranim polozajima nade se i rijetka, zasticena vrsta - tisa. Vrsna zona tretira se kao park suma, a izdvojeno je i nekoliko sumskih rezervata.
Fauna, posebno krupni sisavci izlozeni su velikim pritiscima gusto naseljenog okolnog prostora. Medvjeda i vukova nema, a posljednji ris odstrijeljen je 1893. g. Broj srna(Capreolus capreolus) i divljih svinja (Sus scrofa) je u porastu. U pticjem svijetu, koji je bolje ocuvan, dominiraju ptice sumskih stanista.