Kartografske podloge potrebne su, za potrebe kartiranja rasprostranjenost, iz tri glavna razloga: snalaženje na terenu, geokodiranje nalazišta i prikaze rezultata. Stoga je dostupnost topografskih karata, prikladnog mjerila, kako preduvijet rada na terenu, tako i nužno pomagalo u obradi postojećih podataka.
Topografske su karte, nabavljene u proteklom periodu u okviru različitih bioloških institucija u nas, šarolike po svojoj starosti (i do 80 god.), mjerilu, osnovnom meridijanu i sadržaju. Karte koje su u nadležnoj ustanovi komercijalno dostupne danas (Državna geodetska uprava), a zbog poznatih objektivnih razloga, uglavnom ne pokrivaju cijelo državno područje. U mjerilu 1 : 200.000 dostupne su karte za oko 80 % državnog teritorija, u mjerilu 1 : 100.000 nedostaju karte istočne Hrvatske, a u mjerilu 1 : 50.000 dostupne su karte samo za područje Istre.. Karte mjerila 1 : 25.000 dostupne su za cijeli državni teritorij, a u tijeku je nomenklaturna revizija, nova snimanja, te izmjere. Karte krupnog mjerila, 1 : 5.000 (oko 10.000 listova) dostupne su za oko 80 % državnog teritorija. Realizacija projekta CROTIS (Hrvatski Topografski Informacijski Sustav) trebao bi, u skoroj budućnosti, rješiti ove probleme i osigurati kartografske podloge za rad u mnogim disciplinama, kako proizvodima u klasičnom obliku tako i GIS produktima. Aktivnosti prebacivanja kartografskih podloga u digitalni oblik dio je rada i mnogih drugih državnih ustanova i privatnih poduzeća, te je za očekivati da će se u dogledno vrijeme pojaviti komercijalno dostupne digitalne karte visoke kvalitete i pouzdanosti, analogno razvijenim zemljama svijeta.
Za kartiranje rasprostranjenosti bioloških entiteta općenito, očito se za sada, treba osloniti na postojeće resurse ustanova ili na karte TK100 i karte TK25 koje postoje za cijelu ili gotovo cijelu Hrvatsku. Izrez karata mjerila 1 : 25.000 (7.5' x 7.5') neće biti, ni ubuduće, podudaran s dimenzijama MTB polja (10' x 6'). Također, nije za očekivati, da će se u dogledno vrijeme, pojaviti karte s ucrtanom UTM mrežom. Mali broj karata s ucrtanom UTM mrežom, stranog porijekla, čak i međusobno nisu podudarne i u prikazu kota i trigonometrijskih točaka razlikuju se i do 500 m (na mjerilu 1 : 300.000).