FAUNA NACIONALNOG PARKA "BRIJUNI"

S obzirom na milenijsku prisutnost covjeka na Brijunima, zivotinjski svijet na otocima, a posebno na Velom Brijunu, uvelike je izgubio autohtona obiljezja. 1900. g. unesena je alohtona (strana) divljac: srne (Capreolus capreolus), jeleni lopatari (Dama dama), jeleni aksisi (Axis axis), mufloni (Ovis musimon) i zecevi (Lepus europaeus). S odredenim kolebanjima i promjenama u broju i vrstama (danas vise nema srna), potomci ove divljaci i danas su obavezni ukrasbrijunskih suma, parkova i proplanaka.
1901. g. osnovan je zooloski vrt, zamisljen kao aklimatizacijska stanica za zivotinje tropskog pojasa. Danas je smjesten u zanimljivom prostoru starog kamenoloma. Njegovi stanovnici su zvijeri iz porodice macaka (lav, tigar, leopard, puma, pantera, gepard) i medvjeda (domaci i tibetanski).
Na sjevernom rubu Velog Brijuna, u velikom i zajednickom ogradenom prostoru, formiran je 1978. g. Safari-park ciji su zitelji egzoticni biljojedi: slonovi, antilope, gazele, somalijske ovce, kozorozi, deve, ljame, zebre i dr. U "Fazaneriji" se uzgajaju jarebice, prepelice, razne vrste papiga, zdralovi, crni labudovi i plamenci. Fazani i paunovi zive u slobodnoj prirodi.

Autohtoni pticji svijet razmjerno je dobro zastupljen. Manji otoci gnjezdista su galebova, cigri (Laridae), golubova (Columbidae) i prorijedene vrste vranaca kukmasa (Phalacrocorax aristotelis). Brijuni su vazno sezonsko boraviste sjevernih pticjih populacija, a najzanimljiviji lokalitet za mocvarice je slatkovodna bara Soline na Velom Brijunu.

U moru i podmorju oko Brijuna ocuvane su izvorne ekoloske znacajke i bentoske biocenoze tipicne za sjeverni Jadran. Podmorje obiluje raznim vrstama spuzvi, skoljkasa, jezinaca, rakova i riba. Medu ribama najzastupljeniji su lubini (Dicentrarchus labrax), orade, cipli, listovi, skarpine (Scorpaenascrofa) i grunji. Detaljnija istrazivanja tek predstoje, ali i postojeci podaci pokazuju da more oko Brijuna moze posluziti kao dragocjena referentna tocka u komparativnoj analizi zivotnih zajednica sjevernog Jadrana.

Nacionalni park "Brijuni"