Supove ugroavaju ljudi : izravno ili neizravno. Izravno - postavljanjem otrovnih meka za vukove i lisice, na èijem se onda leu otruje mnogo supova, jer nisu imuni na umjetne otrove poput strihnina ili cijanovodika. U nekim ih krajevima jo love iz trofejnih razloga (unatoè tome to su zatiæeni zakonom), a ima i meðunarodnog verca ivim supovima i njihovim jajima - za privatne kolekcionare irom Evrope.
Neizravno su ugroeni na vie naèina:
a) |
Uznemiravanjem u vrijeme gnijedenja (alpinizam u kanjonu NP
"Paklenica" ugroava tamonju koloniju, a prolazak turistièkih
glisera ili ronjenje neposredno ispod gnijezda na kolonijama na Kvarneru
ugroava postojeæe kolonije na otocima Cresu, Krku, Prviæu,
Plavniku). Ako se roditelj potjera (poplai) u gnijezdu i ostavi jaje neèuvano, gavran æe to za nekoliko minuta otkriti i pojesti jaje, pa i mladoga dok je posve malen. |
b) | Veterinarskim mjerama koje nalau zakopavanje uginule stoke, koja tako postaje nedostupna za supove. |
c) | Lovnom regulacijom broja divljaèi, pri èemu divljaè vie ne ugiba prirodnom smræu, jer se ranije odstreljuje. |
d) | Prodorom tekovina civilizacije u njihova stanita
(primjeri : gradnja akomulacija u Srbiji uzrokovala je poplavljivanje
gnijezda, a gradnja kamenoloma u Makedoniji uzrokovala je unitavanje
litice na kojoj je bila kolonija i uznemiravanje u tolikoj mjeri da su
supovi gotovo nestali s tog podruèja). Recentno smanjenje brojnosti u kontinentalnom dijelu Balkana vie je nego alarmantno i pitanje je hoæe li se uspjeti navrijeme zaustaviti. Opasnost njihova nestanka poveæana je i ovim: kad im broj padne na kritièni minimum od nekoliko parova, oni vie ne mogu pronaæi dovoljno hrane (zbog specifiènog traenja hrane u èemu mora sudjelovati veæi broj supova) i izumiru na tom podruèju.
|
Sup rairenih krila. |
Prebrojavanjem gnijezda na otoku Cresu (census) obavljenom 1984.godine sa sigurnoæu je potvrðeno da je 25 parova uspjeno izvelo mladog. Na Krku je u to vrijeme bilo 12 parova, isto toliko na otoku Prviæu, te na Plavniku tri para bjeloglavih supova. Osim na Kvarneru, gnijedenje je u Hrvatskoj otkriveno jo u kanjonu Paklenice, gdje se gnijezdilo desetak pari.
Buduæi da jo nisu zavrila viegodinja istraivanja populacijskih parametara koja bi rezultirala toènim podacima o stopi fekunditeta po gnijezdeæem paru u koloniji, te stopi mortaliteta mladih u dobi do spolne zrelosti, jo ne moemo govoriti o stupnju populacijske stabilnosti creskih kolonija.No census obavljen 1990.godine upuæuje na èinjenicu da se broj supova na Cresu nije smanjio.
Ovo jo nije i dokaz da im se broj ne smanjuje jer je za
bjeloglave supove poznato da se premjetaju iz kolonije u koloniju.
Tako se jedne godine na Plavniku mogu gnijezditi èetiri para supova, a
sljedeæe ni jedan, jer su se preselili na Cres. Takav veæi broj
supova na Cresu moe biti rezultat njihova naputanja
gnjezdita kolonija drugog otoka.
Putanje supa na slobodu. |
Stoga æemo tek nakon to pregledamo èitav Kvarner moæi reæi neto vie o stabilnosti odnosno o perspektivama opstanka creske, odnosno kvarnerske populacije supova pri sadanjim uvjetima. Supovima svakako prijeti opasnost zbog smanjenja raspoloive kolièine hrane. Broj ovaca na Cresu se u posljednih desetak godina znatno smanjio, a vjerojatno je slièno i na susjednim otocima. Na poèetku osamdesetih godina na Cresu je bilo 38290 grla, a raèuna se da je nakon deset godina broj grla pao na 27500! Privatni sektor smanjuje matièna stada, pa se kolju èak i breðe ovce. Ukupno se u posljednjih desetak godina broj ovaca na Cresu smanjio 27.6 posto i te su brojke vie no alarmantne.
Mladi supovi, u prvih pet godina ivota lutaju i samo se malo onih koji preive vraæa na Cres, jer uz spolnu zrelost jaèa i vezanost prema matiènojkoloniji ("home fidelity" ). Najvie kvarnerskih supova se prilikom tih lutanja zadrava u austrijskim Alpama, a dokaz da se radi o naim supovima (ovima s Kvarnera) prikupljen je kad su austrijski ornitolozi uoèili supove s krilnim markicama koje su nai ornitolozi postavili na mlade supove u gnijezdima.