prof. dr. A. Požar - Domac
predsjednica EUROCOAST - Hrvatska
Rooseveltov trg 6, 10 000 Zagreb
tel. (01) 442 - 604 fax. (01) 4552 645

Već skoro dvije godine pokušavamo na razne načine ukazati na neprihvatljivost tzv. "PHAROS" projekta (ustupanje svjetionika putem dugoročnih koncesija), nastojimo ukazati na neprihvatljivost brzopletih odluka bez učešća hrvatske stručne i znanstvene javnosti. Apel hrvatskoj vladi za poništenje natječaja uputilo je 25 znanstvenih i prirodoslovnih društava okupljenih u Hrvatsko prirodoslovno društvo.

Potrebno je riješiti problem održavanja svjetioničarskih zgrada, ali ne na ovakav način. Održavanje svjetioničarskih zgrada treba riješiti hrvatska vlada u sklopu cjelovitog programa razvitka priobalja! Projekt Pharos s javnim međunarodnim natječajem za dodjelu dugoročnih koncesija nije u suglasju s principom održivog razvitka i osiguranja trajne dobiti od turizma uz brigu za očuvanje i zaštitu kulturne i prirodne baštine.

Zašto su iz pripreme projekta Pharos isključene stručne službe Republike Hrvatske? Skupi projekt Pharos nestručno je i površno pripremljen uz uporno omalovažavanje i zaobilaženje stručnjaka i znanstvenika. Iako se formalno zaista radi samo o koncesiji za svjetioničarsku zgradu to ipak praktički znači korištenje okolnog kopna i podmorja bez stručnog, ali i bilo kakvog nadzora.

Svjetioničarske zgrade prvorazredni su spomenici arhitekture 19. stoljeća i gotovo su sve na područjima koja su zbog svog značenja za sigurnost plovidbe ili sigurnost zemlje bila uvijek pod posebnom zaštitom, pa je okolno kopno i podmorje najvećim dijelom vrlo dobro sačuvano. Opravdano strahujemo da će se na ovaj način nepopravljivo uništiti kopneni dio naših dragulja - malih otočića, a u još većoj mjeri okolno podmorje. U neposrednoj blizini većine lokaliteta sa svjetioničarskim zgradama utvrđena su vrijedna kopnena ili posmorska arheološka nalazišta ili staništa endemske flore i faune ili mrijestilišta ili rastilišta gospodarski vrijednih vrsta morskih organizama ili odmorišta ptica selica, itd... Zaštitom tih područja, uz smisleno gospodarenje, omogućila bi se brža prirodna obnova ribljeg fonda uz očuvanje bioraznolikosti općenito, a posebno Sredozemnog mora.